Evenimente

Prof. Mirela Rus: LA MULȚI ANI, FEMEIE, „ANOTIMP” AL DRAGOSTEI!

Prof. Mirela Rus: LA MULȚI ANI, FEMEIE, „ANOTIMP” AL DRAGOSTEI!

Dacă Dumnezeu a creat om după chipul Său, pentru bărbat a creat un tron, iar pentru femeie un altar. Și asta pentru capacitatea ei de a se jertfi, ori altarul este locul de jertfă. În timp ce tronul înalță și exaltă, altarul sfințește. Bărbatul poate fi considerat creierul, femeia, inima. Lumina hrănește creierul, iar inima se hrănește cu iubire, iubire...

LIVEZILE: Două persoane au ajuns la spital în urma unui accident rutier

LIVEZILE: Două persoane au ajuns la spital în urma unui accident rutier

În urma accidentului au fost transportate, în această dimineață, la spital două victime, bărbați în vârstă de 21, respectiv 48 de ani. Ambele victime prezentau multiple traumatisme.   Polițiștii Serviciului Rutier Bistrița-Năsăud au intervenit pentru efectuarea de verificări, ca urmare a unui accident rutier, produs pe Drumul Național 17, soldat cu rănirea a două persoane. Din primele date, un autoturism care circula...

Incendierea miriștilor și a resturilor vegetale în scopul igienizării terenurilor este strict interzisă

Incendierea miriștilor și a resturilor vegetale în scopul igienizării terenurilor este strict interzisă

Agenția pentru Protecția Mediului Bistrița - Năsăud informează proprietarii de terenuri că incendierea miriștilor și a resturilor vegetale în scopul igienizării terenurilor este strict interzisă, dacă nu se impune ca o măsură de carantină fitosanitară, pentru prevenirea răspândirii unor boli sau dăunători specifici.   Arderea miriștilor și a resturilor vegetale nu reprezintă o metodă de degajare a terenurilor agricole, astfel Agenţia pentru...

TÂRLIȘUA: Se fac pregătiri pentru deschiderea Bibliotecii „Liviu Rebreanu”

TÂRLIȘUA: Se fac pregătiri pentru deschiderea Bibliotecii „Liviu Rebreanu”

Biblioteca Județeană „George Coșbuc” Bistrița-Năsăud, în parteneriat cu Primăria comunei Târlișua,  face pregătiri pentru deschiderea Bibliotecii „Liviu Rebreanu”.   Mai exact, proiectul se află în a doua etapă: cărți în rafturi.     Liviu Rebreanu spunea:   Satul în care m-am născut purta numele de Târlișua/.../ Sunt născut într-o noapte – 27 noiembrie 1885, când Pământul s-a...

SÂNGEORZ-BĂI: Se construiește un bazin de înot acoperit pe strada Crinilor

SÂNGEORZ-BĂI: Se construiește un bazin de înot acoperit pe strada Crinilor

Primăria Sângeorz-Băi demarează investiția ,,Construire bazin de înot acoperit Strada Crinilor nr. 4/A, oraș Sângeorz-Băi, județul Bistrița-Năsăud”.   Acest obiectiv își propune să promoveze o viață activă la nivelul orașului Sângeorz-Băi și nu numai prin crearea unui spațiu de agrement destinat activităților sportive. Derularea acestei investiții va duce la ridicarea standardului de viață a locuitorilor oraşului Sângeorz-Băi prin încurajarea desfăşurării de activităţi...

(VIDEO) PERCHEZIȚII ÎNTR-UN DOSAR DE EVAZIUNE ÎN DOMENIUL COMERȚULUI CU AUTOTURISME

(VIDEO) PERCHEZIȚII ÎNTR-UN DOSAR DE EVAZIUNE ÎN DOMENIUL COMERȚULUI CU AUTOTURISME

Astăzi, 6 martie, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Bistrița-Năsăud pun în aplicare 9 mandate de percheziție, la locuințele și sediile unor persoane fizice și juridice, din Năsăud și Bistrița, cercetate pentru săvârșirea infracțiunilor de evaziune fiscală, efectuarea de operațiuni financiare în mod fraudulos, fals în înscrisuri sub semnătură privată și uz de fals. Cercetările în acest caz sunt efectuate...

RODNA: Comuna se afiliază noilor standarde ale mobilității ecologice

RODNA: Comuna se afiliază noilor standarde ale mobilității ecologice

  Cererea de finanțare privind dezvoltarea infrastructurii de reîncărcare pentru vehicule electrice și hibride plug-in în comuna Rodna, prin instalarea de stații de reîncărcare cu putere normală, a fost aprobată în ședința Comitetului de Avizare al AFM.     Cu bucuria primăverii vin și veștile bune! Iar aprobarea acestui proiect deschide noi orizonturi pentru comunitatea noastră, către un viitor mai verde, mai atrăgător,...

SÂNGEORZ-BĂI: Ce străzi se vor asfalta în orașul stațiune prin Programul Anghel Saligny

SÂNGEORZ-BĂI: Ce străzi se vor asfalta în orașul stațiune prin Programul Anghel Saligny

În urma contractelor de execuție semnate între Primăria Orașului Sângeorz-Băi (în calitate de achizitor) și asocierea formată din TRANSILVANIA GRAND CONSTRUCT (lider) și FRASINUL, respectiv MIS GRUP SRL, în calitate de executanți pentru cele două loturi de străzi finanțate prin Programul Anghel Saligny se vor asfalta următoarele străzi:   • STRADA STEJARULUI   • STRADA TRESTIEI   • STRADA ALBINELOR   • STRADA SPINULUI   • STRADA MIERLEI   • STRADA MACILOR   •...

FOTBAL: Se reia Liga a 3-a. Gloria joacă sâmbătă în deplasare, la Mediaș

FOTBAL: Se reia Liga a 3-a. Gloria joacă sâmbătă în deplasare, la Mediaș

După o bună perioadă de pregătire, echipa noastră va pleca în acest sfârșit de săptămână spre Mediaș, pentru meciul de sâmbătă, de la ora 15, cu echipa locală ACS Mediaș 2022. Mult succes, echipă! Hai Gloria!, transmit reprezentanții grupării bistrițene. Partida pune față în față primele două clasate în seria a 9-a, diferența din clasament dintre cele două echipe fiind de...

L-AȚI VĂZUT? Poliţiştii din Bistrița-Năsăud caută un bărbat de 35 de ani din Mureșenii Bârgăului

L-AȚI VĂZUT? Poliţiştii din Bistrița-Năsăud caută un bărbat de 35 de ani din Mureșenii Bârgăului

Bărbatul a plecat voluntar de la domiciliu și nu s-a mai întors. Persoanele care dețin informații ce ar putea să ajute la găsirea acestuia sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune la numărul de urgență 112. Polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au fost sesizați de către o tânără cu privire la faptul că, în noaptea...

Bogdan Ivan: Companiile care au în acționariat doar femei au profituri duble comparativ cu cele conduse de bărbați

Bogdan Ivan: Companiile care au în acționariat doar femei au profituri duble comparativ cu cele conduse de bărbați

Ministrul Digitalizării se bazează pe datele INS și Eurostat.     La cea de-a șasea ediție a Galei CONAF - ,,Women in Economy”, am avut bucuria să întâlnesc doamnele din spatele celor mai îndrăznețe proiecte de business din România. România este printre liderii europeni la numărul de specialiști IT - 40%. În cercetare și inovare, Aproape 90.000 de femei duc România...

Simularea Bacalaureatului continuă astăzi cu proba scrisă la alegere a profilului şi specializării

Simularea Bacalaureatului continuă astăzi cu proba scrisă la alegere a profilului şi specializării

Simularea la Bacalaureat 2024 continuă miercuri, 6 martie, cu proba scrisă la alegere a profilului şi specializării, după ce, ieri, elevii clasei a 12-a au susținut proba scrisă la matematică şi istorie, iar luni proba scrisă la Limba și literatura română. Conform calendarului simulărilor, probele au loc în perioada 4 - 7 martie 2024, elevii urmând să afle rezultatele pe 15 martie. Notele obținute se trec în catalog...

Vremea se răcește în toată țara

Vremea se răcește în toată țara

Astăzi, valorile termice vor scădea în toată țara, dar mai semnificativ în nord-est. Aria ploilor se va extinde, astfel că acestea se vor semnala în jumătatea nord-vestică a teritoriului și izolat în rest. Vor fi precipitaţii mixte, spre seară, în Moldova și Transilvania. Cantitățile de apă vor depăși pe alocuri 15 l/mp. Temperaturile maxime se vor situa între 5 si 16 grade. La...

Diana Morar: Legea ,,2 mai” a fost adoptată de Camera Deputaților

Diana Morar: Legea ,,2 mai” a fost adoptată de Camera Deputaților

Proiectul de lege inițiat de PNL care prevede că traficanții de droguri să fie condamnați la închisoare cu executare, fără posibilitatea suspendării pedepselor, a fost adoptat astăzi de Camera Deputaților.   Inițiativa PNL propune și creșterea de la 2 - 7 ani la 3-10 ani  pedepselor prevăzute de Legea 194/2011 pentru anumite fapte de efectuare de operațiuni cu produse susceptibile de a...

 Prof. Mirela Rus: TRUPA FOLK „ARMADIA” CÂNTĂ DRAGOSTEA

Prof. Mirela Rus: TRUPA FOLK „ARMADIA” CÂNTĂ DRAGOSTEA

„Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuiește, nu se laudă, nu se trufește. Dragostea nu se poartă cu necuviință, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândește răul............................... Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduiește, toate le rabdă. Dragostea nu cade niciodată.” (Epistola întâia către Corinteni  a Sf. Apostol Pavel)   Suntem într-un an fel de anotimp...

SÂNGEORZ-BĂI: Despre caii putere ai jeep-urilor și fânul aferent

SÂNGEORZ-BĂI: Despre caii putere ai jeep-urilor și fânul aferent

Pe pagina de Facebook a Poliției Locale Sângeorz-Băi este postat următorul mesaj:   În atenția celor care transporta fânul cu jeepuri!!! Greblați, asigurați bine încărcătura dar, mai ales, circulați cu viteză mică, pentru a nu împrăștia fânul pe șosele! Curățenia de primăvară, și nu numai, este obligatorie pentru toată lumea, este o datorie civica a fiecăruia. Vă mulțumim! Vrem să avem un...

BISTRIȚA: Ce intervenții are programate în această săptămână Direcția de Infrastructură și Servicii

BISTRIȚA: Ce intervenții are programate în această săptămână Direcția de Infrastructură și Servicii

Întreținere  străzi Reparatii curente: – Aleea Trandafirilor, nr. 21-23 – amenajare parcare ecologică cu dale; – str. Pajiștei – amenajare parcare ecologica cu dale; Lucrări de curățare șanturi pe str. Alunului; Lucrări de curățare șant pe str. Vânătorului; Întreținere străzi pietruite – strazi în Ghinda; Întreținere străzi pietruite – strazi în Bistrița – str. Ion Căianu, str. Sergiu Celibadache, str. Constantin Brăiloiu, str. Bela Bartok; Reparații după intervenții...

BECLEAN: Centrul Social de Zi a primit licența pentru funcționare

BECLEAN: Centrul Social de Zi a primit licența pentru funcționare

Centrul Social de Zi al orașului Beclean este acum licențiat să funcționeze.   Beneficiarii serviciilor oferite în mod gratuit sunt locuitori ai orașului Beclean, iar, totodată, toți cei care doresc să se bucure de terapiile disponibile vor putea face asta în curând.     Investiția în infrastructura de sănătate este o prioritate pentru administrația locală. Mulțumesc tuturor pentru încredere!,...

CĂIANU MIC: Cămine culturale noi în localitățile Căianu Mare și Ciceu-Poieni

CĂIANU MIC: Cămine culturale noi în localitățile Căianu Mare și Ciceu-Poieni

Din această primăvară, încă două obiective noi intră în portofoliul de investiții al Primăriei Căianu Mic.   Prin intermediul unui proiect cu finanțare de la Uniunea Europeană, am reușit modernizarea Căminelor Culturale din localitățile Căianu Mare și Ciceu-Poieni. Ambele obiective beneficiază de toate funcționalitățile necesare: amenajări exterioare, amenajări interioare, sală de evenimente, grupuri sanitare, spațiu tehnic, încălzire, aer condiționat, sistem fotovoltaic pentru...