”TÂRGUL MARE AL BISTRIȚEI” - 21-23 AUGUST - PROGRAM COMPLET

Inapoi la stiri

”TÂRGUL MARE AL BISTRIȚEI” - 21-23 AUGUST - PROGRAM COMPLET

Primăria Municipiului Bistrița și Centrul Cultural Municipal ”George Coșbuc” vă invită la sărbătoarea orașului, ”Târgul Mare al Bistriței” în prerioada 21-23 august 2015.

 

Programul complet al evenimentului îl găsiți mai jos:

Vineri 21 august

Teatrul de vară

10:00 – 12:00: Deschidere festivă. Aniversarea a 10 ani de înfrăţire cu oraşul Herzogenrath (Germania). Festivitate de semnare a Înţelegerii de cooperare cu oraşul Wiehl (Germania)

Parcul Municipal

14:00 – 16:00: Divertisment pentru copii

Pădurea Schulerwald

12:00 – 18:00: Cupa Bistriţa la fotbal şi baschet

18:00 – 21:00: Concerte pop-rock cu Hemera’s, All for One, Eye of the Moon, The Boulevard, Viţa de Vie

21:30 – 23:00: Caravana Filmelor NextT – proiecție filme de scurt metraj

Piațete – Piaţa Mică, Piața Sfânta Ana, Arteziana de la sens (Panait Cerna), Piața Florilor (Bloc Lamă), Pasajul Artelor (Spiru Haret)

16:00 – 17:30: Pictură pe sticlă, reprezentații muzicale, grafică pe calculator, arhitectură și pictură, ceramică, grafică, sculptură

Galeriile ”Casa cu Lei”

12:30 – 13:15: Expoziție filatelică ”Târguri din Transilvania”

17:00 – 18:00: Workshop – meșteri artizani

Biserica Evanghelică

18:00 – 19:00: Concert de clopote – Orchestra reunită a Bisericii Baptiste, dirijor Randy Bullock (SUA)

Complexul Heidenfeld – Viișoara

17:00 – 23:00: Spectacol folcloric cu Ansamblul ”Şomeşul” Beclean, Alexandru Rus, Florina Bălan, Simona Pop Labiş, Alina Pop, Oniţa Ciuta, Ligia Curtean, Cristina Cosma, Daniel Raţiu, Mariana Harosa, Floarea Pop, Ansamblul ”Rapsodia Trişcaşilor” Leşu, Ansamblul ”Balada”, Ansamblul ”Mara” Sighetul Marmaţiei, Maria Mihali, Cristian Ţăranu, Răzvan Năstăsescu, Ansamblul ”Mărţişorul” Buziaş, Maria Golban, Adrian Stanca

Piața Centrală

12:30 – 13:15: Vernisaj expoziție foto cu tema ”Târguri din Transilvania” – Panouri Regio

13:00 – 22:00: Tabăra de lucru a ”Calfelor călătoare”

20:00 – 21:30: Concert pe scena mare ”Trei soprane” (Daniela Vlădescu, Bianca Ionescu, Amelia Antoniu), cu participarea Clubului de dans sportiv ”Floris”

 

Sâmbătă 22 august

Parcul Municipal

11:00 – 13:00: Divertisment pentru copii

Pădurea Schulerwald

12:00 – 18:00: Cupa Bistriţa la fotbal şi baschet

18:00 – 21:00: Concerte pop-rock cu Hemera’s, All for One, Eye of the Moon, Prefix 990, Vunk

21:30 – 23:00: Caravana Filmelor NextT – proiecție filme de scurt metraj

Ștrandul Codrișor

12:00 – 18:00: Concursuri şi activităţi sportive – Cupa Bistriţa la volei, concursuri și demonstraţii sportive

Piațete – Piaţa Mică, Piața Sfânta Ana, Arteziana de la sens (Panait Cerna), Piața Florilor (Bloc Lamă), Pasajul Artelor (Spiru Haret)

13:00 – 15:00: Pictură pe sticlă, reprezentații muzicale, grafică pe calculator, arhitectură și pictură, ceramică, grafică, sculptură

Galeriile ”Casa cu Lei”

16:00 – 17:00: Lansare de carte – scriitori bistrițeni

Galeriile UAP

10:00 – 18:00: Expoziție pictură – ”Calea” – Răzvan Ionescu

Complexul Heidenfeld – Viișoara

16:00 – 22:00: Spectacol folcloric cu Ansamblul ”Doiniţa” Casa Armatei, Ansamblul ”Roata de la Runc”, Ansamblul ”Someşana” Năsăud, Ansamblul ”Colibiţa” Bistriţa Bârgăului, Cornelia Ardelean Archiudean, Alexandru Căpitan, Nelu Şopterean, Ansamblul ”Dorul Dorului” Reşita, Grupul ”Izvoare” Cluj, Florin Boita, Stana Stepănescu, Ovidiu Homorodean

Piața Centrală

13:00 – 22:00: Tabăra de lucru a ”Calfelor călătoare”

20:00 – 23:00: Concert pe scena mare cu Mike Zetter, Genţiana / Alexy, Xonia, Alina Irimie, Emanuel Cârstea, Avanpremieră ”Miss Transilvania 2015”

Biserica Evanghelică

12:00 – 18:00 – Expoziție ”Fiul omului” – Eugen Tăutu

18:00 – 20:00: Concert cu melodii din filme celebre – Noua Orchestră Transilvană și Filarmonica din Cluj, dirijor Alexandru Ilie

23:00 – 03:00: ”Noaptea albă a Bisericii Evanghelice” – foc şi lumină, poveşti şi dansuri medievale, film, muzică, modă

 

Duminică 23 august

Parcul Municipal

12:00 – 14:00: Divertisment pentru copii

Ștrandul Codrișor

12:00 – 18:00: Concursuri şi activităţi sportive – Cupa Bistriţa la volei, concursuri și demonstraţii sportive

Piațete – Piaţa Mică, Piața Sfânta Ana, Arteziana de la sens (Panait Cerna), Piața Florilor (Bloc Lamă), Pasajul Artelor (Spiru Haret)

13:00 – 15:00: Pictură pe sticlă, reprezentații muzicale, grafică pe calculator, arhitectură și pictură, ceramică, grafică, sculptură

Galeriile ”Casa cu Lei”

14:00 – 16:00: Workshopuri, expoziţii, întâlniri cu scriitori, expoziţie de carte

Galeriile UAP

10:00 – 18:00: Expoziție pictură – ”Calea” – Răzvan Ionescu

Complexul Heidenfeld – Viișoara

12:00 – 23:30: Fanfară şi muzică de divertisment, spectacol folcloric cu Ansamblul ”Plaiuri Someşene” Feldru, Ansamblul ”Doina Someşană” Sîngeorz-Băi, Raul Turda, Lenuţa Filipoi, Ana Lar, Mariana Condrea, Felicia Terşanschi, Emilia Popdeac, Marioara Dragotă, Ileana Melean, Ansamblul ”Cununiţa” Solovăstru, Doru Pop, Ansamblul ”Cununa de pe Someş”, Alexandru Pugna, Marcel Avram, Ansamblul ”Ţara Vrancei” Focşani, Ansamblul ”Hora” Ungheni, Cristian Pomohaci

Piața Centrală

13:00 – 22:00: Tabăra de lucru a ”Calfelor călătoare”

17:00 – 23:00: Concert pe scena mare cu Prefix 990, The Boulevard, D’Fantasy, BN-Ritm, Reborn, Concursul ”Miss Transilvania 2015”, Adda, Horia Brenciu

24:00: Laser show – spectacol de sunet și lumină.